zahiri
05 خرداد 1402 - 14:45

جشنواره ملی عکس میراث ماندگار در خراسان جنوبی آغاز شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی گفت: ۵۰ عکاس غیر بومی برای شرکت در جشنواره ملی عکس میراث ماندگار دعوت شده‌اند و به همراه ۱۴ عکاس بومی به مدت چهار روز از جاذبه‌های تاریخی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان عکاسی می کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند هادی شاهوردی ظهر امروز  در آیین افتتاحیه دومین جشنواره عکس میراث ماندگار   با بیان اینکه خراسان جنوبی سرزمین ناشناخته‌هاست اظهار داشت:  ثبت 5 اثر جهانی و در دست ثبت بودن 2 اثر دیگر در فهرست آثار جهانی و از طرفی ثبت ملی هزار و ده اثر از این استان نشان دهنده ظرفیت های بی‌نظیر استان است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی گفت: 50 عکاس غیر بومی برای شرکت در جشنواره ملی عکس میراث ماندگار دعوت شده‌اند و به همراه 14 عکاس بومی به مدت چهار روز از جاذبه‌های تاریخی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان عکاسی خواهند کرد که 2 روز در بیرجند و 2 روز دیگر مهمان سایر شهرستان‌های استان هستند.

شاه‌وردی با بیان اینکه این عکاسان از نقاط مختلف کشور مانند کیش، کرمانشاه، خراسان رضوی، همدان، خراسان شمالی، سبزوار، سیستان و بلوچستان و شهرکرد مهمان مردم مهمان‌نواز خراسان جنوبی هستند و در این رقابت هنری ارزشمند شرکت کرده‌اند. ادامه داد: از همت و تلاش تاسیسات گردشگری استان برای برگزاری این جشنواره تقدیر و تشکر میکنیم.

وی   گفت: دهکده گردشگری بیرجند، انجمن اقامتگاه‌های بوم‌گردی، مدیران اقامتگاه‌ها و فعالین گردشگری استان برای برگزاری این جشنواره کمک شایانی کرده‌اند ودومین جشنواره ملی عکس میراث ماندگار خراسان جنوبی با هدف ثبت تصاویری از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، صنایع دستی و تاریخی میراث‌فرهنگی استان برگزار شده است.

 شاه‌وردی افزود: ما چند روزی میزبان عکاسان از سراسر ایران خواهیم بود تا بتوانیم بخشی از جاذبه های مغفول مانده استان را که کمتر معرفی شده اند با دستان هنرمند عکاسان در سطح ملی و بین‌المللی معرفی کنیم.

برگزاری جشنواره ملی عکس میراث ماندگار خراسان جنوبی فرصتی برای معرفی تمدن غنی استان است

فرماندار بیرجند هم با بیان اینکه برگزاری دومین جشنواره ملی عکس میراث ماندگار خراسان جنوبی را فرصتی برای معرفی تمدن غنی استان برشمرد.اظهار داشت: مردم خطه خراسان جنوبی به فرهنگ، ادب و هنر زبانزد هستند و در طول تاریخ این موضوع را ثابت کرده‌اند.

فاضلی فر با ابراز امیدواری از اینکه خروجی کار عکاسان ثبت صحنه‌های به یادماندنی و انعکاسی از تاریخ این سرزمین باشد که قرن‌ها به یادگار بماند افزود: پدران علم امروزی در رشته‌های مختلف متعلق به خراسان جنوبی هستند و در این خطه آثار متعدد فرهنگی، هنری و تاریخی وجود دارد که بیانگر میراث و تمدن کهن و غنی استان است.

فاضلی فر با تاکید بر اینکه در شهر کویری بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی 9 باغ تاریخی موجود است که شاید در تصور و باور خیلی از هموطنان نگنجد در کویر چنین باغ‌هایی وجود داشته باشد بیان کرد: حضور کنسولگری انگلیس در بیرجند نیز دلیل بر اهمیت جغرافیایی منطقه است.

فرماندار بیرجند گفت: ایران عزیز پیشینه کهن زیادی داریم و چیزی که مغفول مانده هنر عکاسی است و  هنر عکاسی هنر ثبت لحظه‌ها و انتقال پیام‌‌ها و مفاهیم است و  کمتر هنری را می توان مانند عکاسی پیدا کرد که این چنین در زندگی بشر نفوذ کند و این نشان از اهمیت هنر عکاسی است.

فاضلی‌فرد افزود: عکاسان در این جشنواره تمدن قوی این منطقه را به تصویر خواهند کشید که برای قرن ها به یادگار خواهند ماند و ایشان سربازان خط مقدم جبهه فرهنگی هستند.

فرماندار بیرجند با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران در معادلات بین‌المللی حرف اول را می‌زند و دلیل قدرتمندی و دیلپماسی عزت است که توسط ایران در دنیا حاکم شده و نگاه‌ها را به این سرزمین معطوف کرده است گفت: فرهنگ غنی، تمدن و پیشینه تاریخی قوی مردم خراسان جنوبی تنها در حوزه میراث‌فرهنگی نیست بلکه در حوزه اقتصاد و کشاورزی هم نمودهایی وجود دارد که راهبردی بوده و مختص خراسان جنوبی است.

انتهای پیام/254/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1239314