zahiri
05 خرداد 1402 - 16:56

مقام سوئدی: اسامی افرادی که ترکیه خواستار استرداد آنها است را دریافت نکرده‌ایم

یک مقام دولتی سوئد گفت که ترکیه هنوز اسامی افرادی را که خواستار استرداد آن‌هاست را به استکهلم نداده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک مقام سوئدی به روزنامه وال استریت ژورنال گفت که استکهلم هنوز اطلاعی از هویت افرادی که ترکیه خواستار استرداد آن‌هاست، ندارد.

او گفت که ترکیه هنوز اسامی این افراد را به سوئد نداده است. به گفته مقامات ترکیه سوئد قول داده است ۷۳ عضو حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) را تحویل آنکارا دهد.

این مقام سوئدی بدون ذکر نام خود همچنین به وال استریت ژورنال گفت: «توان حزب کارگران کردستان برای جمع‌آوری پول جهت هدف قرار دادن ترکیه را تضعیف کرده‌ایم». همه این مواضع و کارها در راستای تلاش سوئد برای جلب رضایت ترکیه جهت عضویت در ناتو به شمار می‌رود.

ترکیه هنوز رسما به عضویت سوئد در ناتو رضایت نداده است. طبق مفاد ناتو، موافقت همه اعضای این ائتلاف نظامی برای عضویت کشورهای جدید در ناتو الزامی است.

با این حال ترکیه به درخواست خود برای استرداد اعضای پ.ک.ک و ممنوعیت فعالیت این گروهک در خاک سوئد اصرار دارد؛ «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست‌جهوری ترکیه اسفند ماه سال گذشته گفته بود که موافقت ترکیه با عضویت سوئد در ناتو به عملکرد این کشور بستگی دارد.

«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا اواخر فروردین ماه در اظهاراتی مدعی شده بود که  «سوئد پیش از نشست آتی سران ناتو که قرار است در ماه جولای (تیر ماه) برگزار شود به ناتو خواهد پیوست».

«یوناس گار استوره» نخست‌وزیر نروژ نیز روز دوشنبه (یکم خرداد) در جمع خبرنگاران گفت که سوئد باید در نشست آتی سران ناتو، به عضویت این ائتلاف نظامی غربی دربیاید.

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 1239527